19.3.2017

Kdo jsou Vlaštovky?

Jsme malý dívčí skautský oddíl z Plzně Doubravky s téměř třicetiletou tradicí, který má cca 25 členek od 5 do 16 let a několik dospělých vedoucích, které se starají o náš program, naše zdraví a zázemí. Holky jsou rozdělené podle věku do tří skupinek (družin), které se scházejí ve čtvrtek (12–16 let) a v pátek (5–11 let) 16:00–18:00. Kromě toho každý měsíc vyrážíme jednou až dvakrát na výpravy, expedice, závody, jiné zajímavé akce, a především v létě na dvoutýdenní tábor uprostřed čisté přírody – bez elektřiny, bez pohodlí domova, ale zato s nezapomenutelnými zážitky. Co jsme podnikly v minulých letech, si můžete přečíst na našem blogu, ale namátkou jezdíme do hor, chodíme bruslit, korálkujeme, batikujeme, sportujeme, chodíme po slacklajně a vždy se snažíme myslet i na naše okolí a dělat svět o trochu lepším, např. účastí ve sbírkách, v projektu Skautský dobrý skutek apod.

Proč jenom holky?

Náš oddíl vznikl těsně po sametové revoluci jako čistě dívčí a takto fungoval bez problémů po celou dobu své existence, což začíná být skoro raritou – dívčí oddíly jsou momentálně v Plzni pouze 2, v našem středisku na Doubravce jediný. Naše vedoucí v oddíle ovšem vyrostly a vědí, že to má velké výhody. Umožňuje nám to vytvářet bezpečné prostředí, ve kterém se holky cítí dobře a otevřeně. Především ale díky tomu můžeme upravit program na míru našim členkám – není nás mnoho, takže se navzájem velmi dobře známe a děláme program na míru každé osobnosti, navíc můžeme obohatit tradiční skautskou činnost o větší důraz na kreativitu, výtvarno, lásku k přírodě a zpěv.

Kolik to stojí?

Junák – český skaut je zapsaný spolek, to znamená, že každý nový skaut se stane jeho členem. Za členství se vybírá každoroční registrační poplatek, který je určen vždy na začátku školního roku a pohybuje se kolem 1100,- Kč. V něm se přispívá na chod celé organizace i našeho střediska, na vybavení apod. V rámci tohoto poplatku dostávají všichni pravidelně skautský časopis a střediskové tričko. Vedoucí v oddílech jsou dobrovolníci, takže žádnou hmotnou odměnu nepotřebují, stačí jim radost dětí po povedeném programu. Samozřejmě je třeba jednorázově investovat do základního vybavení (pořádný skaut se neobejde bez pohorek, spacáku, pláštěnky a krosny:)) a pak je třeba počítat s drobnými náklady na výpravy – cca 150 Kč na jednodenní, 500 Kč na víkendovou akci.

Co s sebou na akce?

Na družinovku (páteční dvouhodinová schůzka) stačí vzít s sebou nějaké pití a svačinu, šátek na hry, psací potřeby a cestičku/stezku (speciální sešit úkolů a výzev, který každá skautka i světluška dostane).

Na jednodenní výpravu jsou obvykle potřeba pevné boty, zápisník, psací potřeby, lanko, KPZ (skauti vědí;-)), stezka/cestička, láhev s pitím (1,5 l), zavírací nůž, skautská legitimace (je možné ji objednat při registraci), kapesník, kousek toaletního papíru, pláštěnka, šátek, jídlo na jeden den.

Na vícedenní výpravu bude dítě potřebovat vše z předchozích a k tomu spacák, karimatku, ponožky, prádlo, teplákovou soupravu a ponožky na spaní, oblečení dle počasí a ročního období, baterku, mýdlo, ručník, kartáček na zuby a pastu, ešus, hrnek, lžíci a pantofle.